Cytat

" Prawdziwym niebezpieczeństwem nie jest to, że komputery zaczną myśleć jak ludzie ale to, że ludzie zaczną myśleć jak komputery" - S. J. Harris

czwartek, 18 stycznia 2024

Dzień Kryptologii

W 2007 roku - czyli 17 lat temu - Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ustanowił nowe święto - Dzień Kryptologii - które od tego dnia obchodzone jest w dniu 25 stycznia.


Ustanowienie święta odbyło się w 75. rocznicę złamania szyfru niemieckiej maszyny kodującej Enigma, używanej w latach dwudziestych XX wieku. Dokonali tego 14 grudnia 1932 roku trzej polscy matematycy i kryptolodzy, absolwenci Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UAM: 
  • Marian Rejewski
  • Jerzy Różycki,
  • Henryk Zygalski,
którym w 2000 roku przyznano pośmiertnie jedno a najważniejszych odznaczeń, Order Odrodzenia Polski.

Dzień ten został nadany jako hołd tym trzem naukowcom, którzy swoim osiągnięciem przyczynili się do późniejszych sukcesów aliantów w walce z hitlerowcami podczas II wojny światowej i tym samym do zmniejszenia liczby śmiertelnych ofiar.

Od dnia 25 stycznia 2008 jako formę uczczenia Dnia Kryptologii ku pamięci zasłużonym naukowcom na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczy UAM cyklicznie odbywają się coroczne odczyty wykładów im. wspomnianych naukowców (Wykłady im. Rejewskiego, Różyckiego, Zygalskiego | Wydział Matematyki i Informatyki (amu.edu.pl)), które poprzedza uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem kryptologów, zlokalizowanym naprzeciw Centrum Kultury „Zamek”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz