Cytat

" Prawdziwym niebezpieczeństwem nie jest to, że komputery zaczną myśleć jak ludzie ale to, że ludzie zaczną myśleć jak komputery" - S. J. Harris

środa, 14 lutego 2024

Polecajka - nowe ciekawe szkolenia

Dzisiaj pragnę polecić państwu udział w dwóch szkoleniach na platformie e-learningowej Bezpieczni w sieci, w których sama ostatnio wzięłam udział.



Pierwsze szkolenie na temat: NIELEGALNE I SZKODLIWE TREŚCI W INTERNECIE

Podczas kursu przede wszystkim uzyskamy informację, jak rozpoznać nielegalne i szkodliwe treści w Internecie oraz co zrobić, gdy uczeń miał z nimi kontakt lub sam jest twórcą takich materiałów.
Kurs obejmuje takie zagadnienia, jak:
  • czym są nielegalne i szkodliwe treści w Internecie oraz gdzie można je spotkać,
  • co należy zrobić, gdy natkniesz się w sieci na nielegalne treści i jak zareagować, gdy Twoi uczniowie zgłoszą Ci taki incydent,
  • w jaki sposób można zgłaszać szkodliwe i nielegalne materiały oraz dlaczego jest to ważne.

Drugie szkolenie było na temat: CYFROWA HIGIENA, NADUŻYWANIE INTERNETU ORAZ NOWYCH TECHNOLOGII

Podczas kursu poznamy skutki braku higieny cyfrowej i sposoby radzenia sobie z przeciążeniem informacyjnym oraz cyfrowym stresem, oraz:
  • czym jest higiena cyfrowa i jak o nią dbać,
  • jakie zagrożenia dla zdrowia psychicznego i fizycznego wynikają z nadmiernego używania Internetu i nowych technologii,
  • jak rozwija się uzależnienie od mediów cyfrowych,
  • jak pomóc uczniom dbać o równowagę online–offline.

wtorek, 6 lutego 2024

Rysnotki - jak uczyć się skuteczniej

Tworzenie notatek wizualnych zdecydowanie sprzyja latwiejszemu zapamiętywaniu materiału poprzez uruchamianie zmysłu wzroku w procesie uczenia się. 

Samodzielne tworzenie sketchnotek sprawia, że dodatkowo zwiększa się nasze zaangażowanie w analizę oraz syntezę opisywanych treści, gdyż musimy dokonać wyboru, jakie informacje są najbardziej istotne, ale także w Jaki sposób rozmieścić informacje na stronie, aby notatka była przejrzysta i uporządkowana.

Przedstawiam Wam kilka moich wizualnych notatek, wykonanych jeszcze w czasach, gdy uczyłam w szkole podstawowej.

Tuym samym chcęcWas zachęcić do tworzenia własnych wizualnych notatek.

piątek, 19 stycznia 2024

AI jako wartościowa pomoc w pracy nauczyciela

Sztuczna Inteligencja może znacznie ułatwić pracę nauczycielom, pomagając w planowaniu i prowadzeniu zajęć w różnych obszarach edukacji. 


Jednym z najważniejszych narzędzi AI dla nauczycieli jest uczenie maszynowe. Uczenie maszynowe polega na analizowaniu dużej ilości danych i wykorzystaniu ich do uczenia się i przewidywania wyników. W przypadku nauczycieli, AI może analizować dane o postępach uczniów i dostosowywać podejście do nauczania.

AI może również pomóc w planowaniu lekcji. Nauczyciele mogą generować treści nauczania, testy i ćwiczenia, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego ucznia. Dzięki wykorzysztstaniu AI, nauczyciele mogą dostosować swoje podejście do nauczania, aby lepiej spełnić potrzeby każdego ucznia.

czwartek, 18 stycznia 2024

Dzień Kryptologii

W 2007 roku - czyli 17 lat temu - Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ustanowił nowe święto - Dzień Kryptologii - które od tego dnia obchodzone jest w dniu 25 stycznia.

Matura z informatyki - cenne wskazówki i przydatne materiały



Myślę, że wskazówki które umieściłam poniżej pomogą Ci w skutecznym przygotowaniu się do matury z informatyki:

Rozwiązywanie zadań: Kluczowym elementem przygotowań do matury z informatyki jest rozwiązywanie dużej liczby zadań i ich analizowanie pod kątem popełnionych błędów lub możliwości zastosowania bardziej efektywnych narzędzi i metod

Praktyka: Matura z informatyki opiera się w znacznym stopniu na umiejętnościach praktycznych, dlatego warto samodzielnie rozwiązywać jak najwięcej zadań

wtorek, 16 stycznia 2024

Matura z informatyki - wymagania egzaminacyjne

Ogólne wymagania egzaminacyjne

 

I.              Rozumienie, analizowanie i rozwiązywanie problemów na bazie logicznego i abstrakcyjnego myślenia, myślenia algorytmicznego i sposobów reprezentowania informacji.

II.            Programowanie i rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem komputera oraz innych urządzeń cyfrowych: układanie i programowanie algorytmów, organizowanie, wyszukiwanie i udostępnianie informacji, posługiwanie się aplikacjami komputerowymi.

III.           Posługiwanie się komputerem, urządzeniami cyfrowymi i sieciami komputerowymi, w tym: znajomość zasad działania urządzeń cyfrowych i sieci komputerowych oraz wykonywania obliczeń i programów.

IV.          Rozwijanie kompetencji społecznych, takich jak: komunikacja i współpraca w grupie, w tym w środowiskach wirtualnych, udział w projektach zespołowych oraz zarządzanie projektami.

V.            Przestrzeganie prawa i zasad bezpieczeństwa. Respektowanie prywatności informacji i ochrony danych, praw własności intelektualnej, etykiety w komunikacji i norm współżycia społecznego, ocena zagrożeń związanych z technologią i ich uwzględnienie dla bezpieczeństwa swojego i innych.

Matura z informatyki - ważne informacje


Podstawa programowa z informatyki


Informator maturalny: część ogólna 

            

piątek, 12 stycznia 2024

Klasy w języku C++

Klasy w C++ to bardzo ważne narzędzie w programowaniu obiektowym. Klasa grupuje zmienne i funkcje w jedną całość, tworząc nowy typ danych. Zastosowanie klas w rozbudowanych programach znacznie porządkuje ich strukturę. 

Klasa w C++ jest bardzo podobna do struktury. Właściwie istnieją między nimi tylko dwie różnice: inne słowo kluczowe podczas deklaracji oraz domyślny dostęp do składników.

W strukturze wszystkie jej składniki są domyślnie publiczne, tzn. można się do nich odwołać z poza ciała struktury. W klasach wszystkie składniki są domyślnie prywatne, chyba że programista będzie chciał inaczej.

Klasy tworzy się używając słowa kluczowego class, nazwy klasy oraz ciała klasy zawartego w klamrach. Tak wygląda schemat budowy klasy:


wtorek, 9 stycznia 2024

Które kompetencje cyfrowe są najważniejsze? Jak je rozwijać wśród uczniów i nauczycieli?

W roku szkolnym 2023/2024 biorę udział w projekcie OSEHero.

Cyfrowy świat z jednej strony ułatwia nam naukę, pracę, kontakt z bliskimi, ale z drugiej może nieść za sobą pewne zagrożenia. Młodzi ludzie, uczniowie, którzy w sieci spędzają coraz więcej czasu, są grupą szczególnie na nie narażoną. Świadomość zagrożeń oraz znajomość sposobów zapobiegania im są kluczowe dla bezpieczeństwa najmłodszych. Ważną rolę w tym procesie pełnią nauczyciele, którzy przekazują wiedzę i pokazują konkretne narzędzia ochrony.

Dzięki projektowi OSEhero zwiększa się świadomość dotycząca cyberzagrożeń w naszej szkole oraz umiejętność bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie, nauczyciele i rodzice uczą się, jak reagować na niebezpieczne sytuacje w sieci, jak im zapobiegać oraz dowiadują się, gdzie szukać pomocy w przypadku zagrożenia.

W ramach tego projektu 09 stycznia 2024 wzięłam udział w bardzo ciekawym szkoleniu nt. "Które kompetencje cyfrowe są najważniejsze? Jak je rozwijać wśród uczniów i nauczycieli?" przeprowadzonym przez prof. UAM dr hab. Jacka Pyżalskiego.