Cytat

" Prawdziwym niebezpieczeństwem nie jest to, że komputery zaczną myśleć jak ludzie ale to, że ludzie zaczną myśleć jak komputery" - S. J. Harris

poniedziałek, 20 listopada 2023

Język SQL, czyli jak rozmawiać z bazą danych - kurs e-learningowy



Kolejne ukończone przeze mnie szkolenie, poprowadzone przez mgr inż. Andrzeja Ptasznika, który jest wykładowcą w Warszawskiej Wyższej Szkole Informatyki, dotyczyło baz danych SQL.

sobota, 18 listopada 2023

Nowości na stronie CZYTELNIA

 

Na stronie CZYTELNIA znajdują się nowe poradniki, foldery, ulotki i linki do stron, z którymi warto się zapoznać. Coś ciekawego znajdzie tu dla siebie i uczeń, i rodzic, i nauczyciel i dyrektor szkoły.. Zapraszam.. 

"Cyfrowe ślady i wizerunek online" - kurs NASK

18 listopada 2023 r. ukończyłam kurs CYFROWE ŚLADY I WIZERUNEK ONLINE w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Bezpieczni w sieci" realizowanego przez NASK - Państwowy Instytut Badawczy.

czwartek, 16 listopada 2023

Ogólnopolski Zlot Innowacyjnych Nauczycieli i Dyrektorów


Termin: 1-2 grudnia 2023         Miejsce: Ustroń

Celem spotkania jest zaprezentowanie kreatywnych i innowacyjnych rozwiązań TIK dla szkół. Zlot to nie tylko wykłady cenionych edukatorów, ale również warsztaty prowadzone przez uznanych praktyków, a także doskonała okazja dla nauczycieli wszystkich przedmiotów do wymiany doświadczeń w zakresie świadomego stosowania technologii w procesie edukacyjnym.
[Zlot TIK – Ogólnopolski Zlot Innowacyjnych Nauczycieli i Dyrektorów (tikwedukacji.pl)

TIK w Edukacji - magazyn innowacyjnych nauczycieli i dyrektorów szkół


TIK w Edukacji” to bezpłatny magazyn o tym jak można wykorzystać narzędzia TIK w edukacji.

W czasopiśmie można znaleźć przykłady dobrych praktyk, ciekawe pomysły na lekcje oraz rozwiązania, które zwiększają atrakcyjność zajęć. Są tam także wskazówki, jak w czasie lekcji wykorzystać polecane aplikacje edukacyjne, urządzenia mobline i zasoby internetowe.

wtorek, 14 listopada 2023

Wprowadzenie do Cyberbezpieczeństwa CISCO

Cisco Networking Academy to program rozwoju umiejętności informatycznych i kariery dla instytucji edukacyjnych i osób prywatnych na całym świecie. Od ponad 20 lat Cisco Networking Academy zmienia życie 15,1 miliona studentów w 180 krajach, zapewniając edukację, szkolenia techniczne i mentoring zawodowy.

Ukończyłam dzisiaj 6-godzinny kurs "Wprowadzenie do Cyberbezpieczeństwa" CISCO

Kurs obejmował najważniejsze zagadnienia dotyczące cyberbezpieczeństwa, takie jak:
  • ataki, koncepcje i strategie
  • luki w zabezpieczeniach i explity
  • metody infiltracji

Spatial.io - wirtualna rzeczywistość na Twojej lekcji

Spatial to centrum gier 3D, w którym twórcy tworzą i udostępniają wciągające doświadczenia społecznościowe w Internecie, na urządzeniach mobilnych i w rzeczywistości wirtualnej.

Aplikacja webowa Spatial.io może co najważniejsze służyć na przykład do wykonania wirtualnej galerii czy gdy interaktywnej zawierającej treści edukacyjne.

poniedziałek, 6 listopada 2023

WebQuest nt. "Społeczeństwo w Internecie"

Już na stronie.. Pierwszy WebQuest dostępny dla zainteresowanych "Społeczeństwo w Internecie"


WebQuest został przygotowany dla uczniów klasy I szkoły średniej, z rozszerzonym programem informatyki, pracujących w oparciu o podręczniki "Informatyka na czasie" Nowej Ery

Zapraszam 👉👉👉 link


Ciekawe narzędzie do korekty tekstu dla polonisty, blogera, copywritera


Zecerka http://www.zecerka.pl/ to dostępny on-line i bezpłatnie korektor testu, które oferuje szereg funkcji, które automatycznie poprawią napisany tekst, aby wyróżniał się nie tylko treścią i oryginalnością ale także poprawną formą i był napisany zgodnie z polskimi zasadami typograficznymi.

Jak wykonać animację z efektem rysowania na żywo?

W jaki sposób można w Canvie wykonać animację taką jak jest w nagłówku strony?


Aby przekonwertować swoje zdjęcie w animację szkicowaną na żywo, należy wykonać następujące kroki:

Jasnopis - dla polonistów i nie tylko..

Prezentuję dzisiaj aplikację o nazwie Jasnopis (https://www.jasnopis.pl), której zadaniem jest ocena mglistości (przejrzystości) tekstu.https://www.jasnopis.pl/

Jasność, przejrzystość, czytelność tekstu - to określenia, które przekładają się na przystępność dla czytelnika, poziom zrozumienia tekstu oraz liczbę odbiorców.

sobota, 4 listopada 2023

Codeforia - bezpłatny kurs Pythona


Wszystkim osobom, które chciałyby samodzielnie uczyć się programowania w Pythonie polecam interaktywny, darmowy kurs składający się z 15 lekcji, zawierający ponad 200 zadań, mający funkcję automatycznej oceny poprawności rozwiązania oraz śledzenie postępów.

czwartek, 2 listopada 2023

Projektanci edukacji

 

Ruszyła 14. edycja Projektantów edukacji. To największy ogólnopolski konkurs, w którym Nowa Era nagradza pomysły na projekty edukacyjne. Weź udział i dołącz do grona najbardziej kreatywnych uczniów i nauczycieli!

Co to jest socjotechnika i jak wykorzystują ją cyberprzestępcy?


Cyberataki opierające się na socjotechnice zdumiewają swoją prostotą, a jednocześnie śmiało można powiedzieć, że nie ma dziś bardziej wyrafinowanej metody, aby uderzyć w ściśle określone cele z wykorzystaniem wielowarstwowych manipulacji i skomplikowanych działań. Socjotechnika swoją skuteczność zawdzięcza temu, że jesteśmy ludźmi.

WebQuest jako metoda pracy na lekcji



WebQuest to projektowa metoda pracy na lekcji oparta na zapytaniach, zorientowanej na uczniowskie badania w oparciu o instrukcję umieszczoną na stronie internetowej. Głównym źródłem informacji w badaniach uczestników projektu jest Internet. Źródła online mogą być uzupełnione materiałami podręcznymi.

czwartek, 26 października 2023

Przewody sieciowe i złącza komputerowe na lekcji informatyki


Na dzisiejszych zajęciach klasa 1a uczyła się rozpoznawać przewody sieciowe i złącza komputerowe. Zadanie okazało się dla uczniów bardzo ciekawe. Większość z nich po raz pierwszy miała możliwość zobaczyć i porównać kabel koncentryczny, skrętkę i światłowód.

poniedziałek, 23 października 2023

CodeWeek w naszej szkole

 

W dniach 9-20 października uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Jaworze brali udział w Europejskim Tygodniu Kodowania, którego celem jest promowanie programowania i umiejętności cyfrowych w ciekawy i interesujący sposób.

niedziela, 22 października 2023

SZKOpuł

Zachęcam wszystkich uczniów chcących samodzielnie uczyć się programowania do zapoznania się z zawartością strony Strona główna - SZKOpuł (szkopul.edu.pl). Po dołączeniu kontem uczniowskim uzyskujecie możliwość ćwiczenia się w pisaniu programów i samodzielnej weryfikacji czy rozwiązane zadanie jest poprawne czy nie.

Konkurs "Droga do przyszłości"

 


Do 13 listopada 2023 jest czas na zgłoszenie się do konkursu 3D "Droga do przyszłości".

Solve for tommorow


Wystartowała rekrutacja do III edycji Solve for Tomorrow.
Na zgłoszenia czekamy od 18.09 do 31.10.2023 r.

sobota, 21 października 2023

Liga Niezwykłych Umysłów



W ubiegłym tygodniu uczniowie naszej szkoły dołączyli do platformy Liga Niezwykłych Umysłów, gdzie mogą realizować kursy z C++, Pythona, SQL oraz krótki kurs wprowadzający do języka JAVA.  

poniedziałek, 25 września 2023

Informatyka w Edukacji - konferencja w Toruniu 24-26 września 2023


W dniach 22-24 września 2023 roku odbyła się XIX Konferencja “Informatyka w Edukacji” w Toruniu. Konferencja ta jest wydarzeniem cyklicznym, stałym punktem na mapie edukacji informatycznej szkolnej i uniwersyteckiej w kraju. Współorganizatorami konferencji są Wydział Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu oraz Oddział Kujawsko-Pomorski Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Motywem przewodnim tegorocznej edycji była “Edukacja informatyczna - wyzwania współczesnego świata”. W trakcie konferencji poruszono wiele kwestii dotyczących zmian w polskiej edukacji, w tym wyzwania związane z nauczaniem sztucznej inteligencji, a także nowe technologie w edukacji.

Tematyka konferencji oscylowała wokół następujących zagadnień:

  • metodyka informatyki a sztuczna inteligencja
  • metodyka wykorzystania myślenia komputacyjnego na innych przedmiotach
  • kompetencje cyfrowe a edukacja
  • praca z uczniem uzdolnionym informatycznie
  • kształcenie zawodowe informatyków
  • cyberbezpieczeństwo edukacji
  • projekty dla edukacji i ich efektywność
  • nauczyciel przewodnikiem i doradcą ucznia
  • kształcenie wysokiej klasy specjalistów

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest w coraz większym stopniu. Każdego dnia pojawiają się nowe aplikacje, które ją wykorzystują. Nasi uczniowie są nią zainteresowani i z ciekawością poznają jej możliwości. Współczesny nauczyciel musi przynajmniej nadążać za zmianami związanymi z rozwojem nowych technologii i być przygotowanym na nieustanne zmiany ...w całkiem niedalekiej przyszłości kolejnym wyzwaniem dla edukacji z pewnością staną komputery kwantowe.

Komputery kwantowe to niezwykle fascynujący temat, który podobnie jak AI może mieć duży wpływ na edukację i naukę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, polecam Ci zapoznać się z tymi źródłami:

Jaka jest zatem rola nauczyciela w edukacji cyfrowej?

  • obejmuje nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także inspirowanie, motywowanie, wspieranie i ocenianie uczniów w ich procesie uczenia się
  • nauczyciel w edukacji cyfrowej powinien być otwarty na zmiany, gotowy do uczenia się i korzystania z nowych technologii, a także świadomy ich zalet i zagrożeń
  • nauczyciel powinien także kształtować u uczniów kompetencje cyfrowe, takie jak myślenie komputacyjne, programowanie, cyberbezpieczeństwo czy krytyczna ocena informacji
  • nauczyciel powinien również uwzględniać w swojej pracy indywidualne potrzeby, zainteresowania i potencjał uczniów, a także współpracować z innymi nauczycielami, rodzicami i ekspertami

Wszystkie wykłady, warsztaty oraz debaty które odbyły się podczas tegorocznej konferencji Informatyka w Edukacji w Toruniu były niezwykle ciekawe i wartościowe.

Oto kilka zdjęć z tego wydarzenia: